Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı teşhisi ve belirtileri ile ilgili daha önce birçok yazıları hazırlamış, ayrıntılarını dile getirmeye çalıştık. Tanı ve belirti sürecinin tamamlanması ile beraber tedavi sürecinin nasıl olduğundan bahsetmek istiyoruz.  Eğer nörolojik ve radyolojik muayeneden geçip kesin tanınız konuldu ise boyun içerisinde yer alan disk ve sinirler incelenmektedir. Yapılan testler sonucunda sinirlerde herhangi bir tahribat bulunmuyorsa uygulanacak tedavi daha çok yataklı dinlenme, hafif ağrı kesici kullanımlı ve fizik tedaviler şeklinde yürütülmektedir. Eğer sinirlerde tahribat oluşmuş durumda ise uygulanacak tedavi daha çok fizik tedavi şeklinde ilerlemektedir. Fizik tedavinin yeterli olmaması durumunda ise tedavi cerrahi yöntemlere doğru kaymaya başlamaktadır.

Tedavi yukarıda da belirttiğimiz üzere sinirlerdeki duruma göre belirlenmektedir. Hafif şekilde meydana gelen fıtıkların tedavisi yataklı dinlenme ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Bununla beraber ağrı kesici stresten uzak bir yaşam stilinin benimsenmesi gerekmektedir. Yataklı dinlenme sırasında yastık seçimine önem vererek boyun destekli olmasına özen göstermeniz gerekmekte. Boyun fıtığı etkisi boyundan dışarı çıkarak kollara ve parmak uçlarına kadar yayılmaya başlamış ise işin şiddetininarttığını söyleyebiliriz. Derhal geç kalmadan uzman kontrolünden geçmeniz gerekmekte. Bu süreç içerisinde yataklı dinlenmenin işe yaramayacağını, fizik tedavi ile sorunların çözümlenebileceğini belirtmek istiyoruz. Fizik tedavi sonucunda ağrı ve sancılar devam ediyor ise son çözüm yöntemi olarak cerrahi operasyon gerçekleştirilmesini belirtmek istiyoruz.

Geçmiş yıllarda Boyun Fıtığı ameliyatları oldukça zor şartlar altında gerçekleşmekte idi. Hangi uzman olursa olsun başarı oranının kesinlikle %100 olmadığını, cerrahi operasyonlarında olumsuz etkiler meydana getirdiği bahsedilmekte idi. Günümüzde cihazların daha profesyonel ve teknolojik olarak tasarlanması operasyonlardan %100 etkiler alınmasına olanak sağlamakta. Boyun fıtığı genel olarak insanların yaşam kalitesini düşürmekte olup uykuların zulme dönüşmesine neden olmakta. Tedavi seçeneği hangisi olursa olsun hastaların ağrılarının azalacağı, gece uykularından daha da keyif alabileceklerini söyleyebiliriz. Cerrahi operasyon en son seçene olup öncelik olarak yukarıdaki tedavilerin sırası ile yapılması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde tedavilerden geri dönüş alamayan kişiler cerrahi operasyonları alanında en uzman ve en donanımlı hastane içerisinde yaptırmaları gerekmektedir.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder