Boyun tutulması nasıl geçer?

Boyun tutulması nasıl geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun tutulması yaşayan kişiler genel olarak güne şiddetli ağrı ve kas spazmları ile uyanmaktadırlar. Birgünlük bir olay olduğunda pek önemsenmeyen boyun tutulması eğer kişilerin başına hergün gelmeye başlıyor ise kişilerin yaşamları büyük oranda olumsuz etkilenmektedir. Bu yazımız içerisinde tutulma durumlarının meydana gelmesi durumunda evde uygulanabilecek birkaç yöntem ile nasıl geçirilebileceğinden bahsetmeye çalıştık.

Soğuk Kompleks

Soğuk kompleks uygulamalar, ağrı ve kesik durumları sırasında evde uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bir poşet içerisine 10 15 parça buz doldurarak ağrının olduğu bölüme koymanız durumunda sinirlerin ve disklerin rahatladığını, ağrıların hafiflediğini görebilirsiniz.  Buz, boyun yüzeyi üzerinde 20 dakika gibi bir süre beklemesi durumunda etkiler göstermektedir. Ağrı ve sancı durumu buzlu tedavi sonucunda minimuma inmektedir.

Sıcak Kompleks

Soğuk uygulamalar kadar sıcak uygulamalar da ağrıların giderilmesine katkı sağlamaktadır. Sıcak uygulama ile boyunda kasılan kasların gevşemesini sağlayabilir, tutulmaya neden olan durumların ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bir havluyu yüksek derece kaynayan su üzerinde bekleterek ısısın emilmesini sağlayarak sıcak uygulamasını başlatabilirsiniz. Boyuna saracağını sıcak havlu ortalama 20 dakika durması durumunda etki göstermektedir. Bununla beraber 15 dakika sıcak sudan oluşan bir duşa girmenizde aynı etkiyi almanıza olanak sağlayacaktır.

Tutulmayı Önleyen Kremler

Boyun tutulmasına iyi gelen unsurlar arasında kremlerin özellikle kas gevşetici kremlerin yer aldığını söyleyebiliriz. Krem alımlarını eczaneler aracılığıyla reçetesiz olarak sağlananlar arasından alabilirsiniz. Bununla beraber evde nane yağı, badem yağı gibi diğer alternatif tıp ürünlerinden de yararlanarak merhemler yapabilir, bunların kullanımlarını sağlayabilirsiniz.

Masaj

Tutulmanın olduğu bölgelerde sertleşen kas yapısında düzeni sağlayarak gevşemelerin sağlanabilmesi en güzel masaj şeklinde sağlanabilmektedir. Masaj yapmadan önce tutulan bölgeye yukarıda da belirttiğimiz badem ve nane yağı ile hafif yumuşatma işlemleri sağlayabilir, masajı yavaş ve narin bir şekilde başlatabilirsiniz. Masaj işlemi kesinlikle hızlı olmadan ve bastırılmadan yapılmalıdır. Yapılacak yanlış bir durum sinirlerin daha kötü bir hal kazanmasına neden olabilmektedir. Masaj ile tedavi yöntemini daha çok uzman kişilerden almanızı öneririz.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder