Boyun fıtığı nedir?

Boyun fıtığı nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

Çağımızın en popüler hastalıklarından birisi olarak gösterilen Boyun Fıtığı birçok etmene bağlı olarak görülebilmektedir. Boyun omurlarının arasında yer alan kıkırdak dokunun zaman içerisinde omurilik kanalına doğru hareket etmesi başta kol bölgesine gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapmaktadır. Bu durum tıp dünyası içerisinde Boyun Fıtığı olarak adlandırılmaktadır. 

Boyun Fıtığı Belirtileri

Bu hastalığın temel belirtileri arasında boyun hareketlerinde yaşanan güçlük olduğunu söyleyebiliriz.
Ense bölgesinde ağrı, ensede kol ve kol bölgesine hatta kafaya kadar giden ağrılar. 
Kol ve ellerde sürekli yaşanılan uyuşma ve karıncalanma hisleri 
Sürekli olarak baş dönmesi, bulantı, dikkat dağınıklığı kulaklarda çınlama, gözlerin kararması 
Kol ve ellerde kas gücünün azalması, kavrama gücünün yitirilmesi
Gece uykusunda ağrı şiddetlerinin artması

Boyun Fıtığının Nedenleri

Boyun fıtığına neden olan etmenlerin başında travmalı trafik kazalarının neden olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber boyunun hızlı bir şekilde hareket ettirilerek yukarı aşağı ya da sağa ve sola çevrilmesi gösterilmektedir. Bununa beraber gerek otururken gerekse ayakta iken durulan yanlış duruşlarında olduğunu söyleyebiliriz. Dünya üzerinde çalışılan bazı iş kolları içerisinde boyun fıtığı geçirilme olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Gününü sürekli motosiklet kullanarak geçirmek bu duruma gösterilebilecek en büyük örneklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda boyun bölgesinde yer alan diskler içerisindeki sıvıların da azalması bu soruna neden olabilmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı ile karşı karşıya kalan kişilere uygulanan tedaviler ilaç ya da cerrahi müdahalelerden oluşmamaktadır. Bu sağlık sorununa yakalanan kişilere öncelikle boyun kaslarını güçlendirmeye olanak sağlayacak ve boyuna binen yükü hafifletecek egzersizler olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı şiddetlerinin artmasından dolayı doktorlar akut ağrıları dindirebilecek ekstre ilaçlar yazabilmektedir. Boyuna binen yükleri hafifletmek amacı ile kas gevşetici merhemler sadece doktor gözetiminde uygulanabilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri ve egzersizler işe yaramıyor ise son çare olarak fizik tedavi uygulandığını söyleyebiliriz. Fizik tedavi aracılığıyla fıtığın etkin olduğu bölgelerde vücuda binen yüklerin hafifletilmesi sağlanmaktadır. Bu seçeneklerin de işe yaramaması durumunda uzmanlar son çare olarak cerrahi operasyonlar ile fıtığı kontrol altına almaya çalışmaktadır.

Etiket: boyun fıtığı, boyun fıtığı nedir, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı belirtileri

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder