Boyun düzleşmesi ve yastık seçimi

Boyun düzleşmesi ve yastık seçimi

Bir insan ömrü boyunca yaşamının yaklaşık 3/1’ini uykuda geçirmektedir. Sağlıklı bir gelişim ve büyüme yakalamak için gerekli temel unsurlar arasında yer alan uyku, iyi bir şekilde sağlanması durumunda etkilerini gösterebilmektedir. Uyurken ihtiyaç duyulan temel nesneler arasında yer alan yastık, bir uykunun iyi ya da kötü geçmesine neden olmakta olup aradaki ilişkiyi ayarlamaktadır. Sabahları uyandığınızda boynunuzda ağrı, sancı ya da tutulmalar olmuş ise bilin ki kullandığınız yastık sizin için yanlış seçimdir. Bu yazımız içerisinde özellikle boyun düzleşmesine mağdur kalmış kişilerin nasıl bir yastık kullanmaları gerektiğinden bahsetmeye çalışacağız. Bu yazı sonrasında yastıklarınızı kontrol ederek size uygun olup olmadığına muhakkak bakınız.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımıza giren yastıklar üzerinde de büyük değişimler yapıldığını görmekteyiz. Sürekli boyun ağrı ve sancısı çeken, boyun düzleşmesine yakalanan kişilerin iyi bir uyku çekmesi için ortopedik olarak boyun destekli yastıklar geliştirildiği ve bu tür yastıkların büyük oranda işe yaradığını görmekteyiz. Boyun destekli yastıkların temel özelliği ise kişinin sırt üstü uyuması durumunda boynunu aşağı ya da arkaya yatık bir hal kazanmasını önleyerek yukarı bir halde uyumasına olanak sağlayacaktır. Boyun gerginliğine önem veren bu tür yastıklar, kişilerin farkında olmadan doğru bir yatış pozisyonu kazanmalarına olanak sağlamakta. Bu tür yastıklar, yan yatılması durumunda da yastık kenarlarında kalan boşlukların dengelenmesine de olanaklar sağlamakta.

Piyasalar içerisinde binlerce çeşit yastık bulunduğunu, bunlar arasında hangilerinin iyi olduğunu soruyorsunuz. En iyi yastık kavramı kişiden kişiye değişmekte olup boyun yapısına göre belirlenmektedir. Genel olarak alacağınız yastığın ortopedik olmasına dikkat ediniz. Her yastığın fiyatında büyük oranda değişimler olduğunu, alacağınız yastığın fiyatından ziyade size sunabilecek özelliklerine göre almalısınız. Kişi eğer hiç hareket etmeden yattığı pozisyonda uyanıyor ise alacağı yastın bu durumuna uygun olacak şekilde alması gerekmektedir. Bir de sürekli dönen, akşam yattığı yerin farklı bir yerinde uyuyan kişilerin de var olduğunu, bunlara özel yastıkların da geliştirildiğini söyleyebiliriz. Medikal şirketlerine başvurarak özel yastık tipleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Etiket: boyun düzleşmesi yastık seçimi, boyun düzleşmesine ne iyi gelir

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder