Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi

Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi

Boyun Düzleşmesi ve Fizik Tedavi

Boyun düzleşmesi sorununa yakalanan kişiler, genel olarak hastalıklarının tedavisi ağrıların şiddetine göre almaktadırlar. Hafifve başlangıç evresinde olan ağrılar genel olarak masaj ve kas gevşetici gibi ilaçlar ile tedavi edilebilirken orta ölçekli sorunlar daha çok fizik tedavi şeklinde ilerlemektedir. Uygulanacak fizik tedavi yine hastalığın türüne göre değişiklik göstermektedir. Boyun Düzleşmesi sorunu eğer sadece boyun kısmında kalmış işe uygulanacak fizik tedavi aletsiz olarak sadece el ile sağlanmaktadır. Seanslar aracılığıyla yapılan aletsiz fizik tedavi daha çok masaj ve kaslar üzerine yapılan işlemleri barındırmaktadır. Düzleşme sorunun etkileri ve ağrıları eğer boyundan çıkıp kollar ve parmak uçlarına kadar gelmiş ise bu aşamadan sonra devreye aletli fizik tedavilerin girdiğini söylemekteyiz.

Aletli fizik tedaviler, boyundaki ağrıların şiddetlenmesi durumunda uygulandığını söyleyebiliriz. Seanslar şeklinde uygulanan tedavi, düzleşmenin ilerlemesine göre belirlenmektedir. Ortalama olarak 15 seans içerisinde tedavi edilebilmesi en doğru çözümlerden birisi olarak gösterilmekte. El ile yapılan fizik tedavi işlemleri ise genel olarak 5 6 seans içerisinde çözümlenebilmektedir. Düzleşmenin yoğun olarak bulunduğu, en çok ağrı çekilen bölge üzerine özel teknikler aracılığı ile bazı işlemler uygulanmaktadır. El ile uygulanan tedavi tamamen profesyonel kişilerce yapılmasından dolayı başarı oranı oldukça yüksek olarak gösterilmekte. El ile uygulanan tedavi yöntemi dünya üzerinde uygulanan yöntemler arasında en yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemiz, boyun düzleşmesi konusunda tedavileri daha çok aletli fizik tedavisi üzerine kurulduğunu söyleyebiliriz. Yavaş yavaş masaj uzmanları yetiştiren fizik tedavi kuruluşları, ağrılar üzerine nokta atışı yapabilecek çözümler geliştirmektedir. Fizik tedavinin başlaması ile beraber hastaların yaşamlarında büyük değişimler meydana getirmeleri gerekmektedir. Tedavi süreci boyunca stresten uzak, zihnini meşgul eden konulardan uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bu süreç içerisine iken klimalı ortamlara kesinlikle girmemeleri, ense bölgesini açıkta bırakacak elbiseler giymemeleri önerilmektedir. Hastalar, tedavi süresi boyunca omuz bölgesi açık atletler giymeleri gerektiğini belirten uzmanlar, sıklıkla verilen boyun egzersizlerini yaparak sürecin hızlanması gerektiğini belirtirler. Oldukça riskli bir bölge olmasından dolayı hastaların manuel olarak kendilerini tedavi edici davranışlardan kaçınmaları gerektiği belirtilmekte.

Etiket: fizik tedavi yönlemleri, boyun düzleşmesi tedavisi, boyun düzleşme tedavi yöntemleri

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder