Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri

Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri

Boyun bölgesinde en sıkgörülen rahatsızlıklar içerisinde yer alan Boyun Düzleşmesi, boyunun sahip olduğu doğal C harfi biçimindeki şeklinden arınarak düz bir biçim alması ile ortaya çıkmaktadır. Boyunda gelen düzleşmeden dolayı beyne giden 4 damarın 2 sinin görevini yerine getirememesine neden olmakta. Bu durum sonucunda hastalarda sık sık baş dönmesi, mide bulantıları, unutkanlık, denge bozulmaları, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durumun çözülebilmesi için pasif olan 2 damarın aktif hale gelmesi, boynun eski C tipine geri dönmesi gerekir. Hastalığın belirtileri yine boyun üzerinde ağrılar ile kendisini gösterebilmektedir. Zamanla boyunda meydana gelen ağrılar kollara oradan da vücudun bütününe kadar inmektedir.

Doktorlar, öncelik olarak boyun düzleşmesi hastalarına uygulanacak olan tedavileri hastalığın durumuna göre belirlemektedir. Bu sağlık sorunu daha başlangıç evresinde ise ilk olarak kas gevşetici ilaçlar, sessiz ve loş ışıktaki odalarda dinlenme, boyun bölgesine sıcak uygulamalar şeklinde devam etmektedir. Hastalığın ilerlemesi durumunda tedavi, fizik tedaviye dönmekte olup yine şiddetine göre aletli ya da aletsiz olarak ayrı kategorilere ayrılmaktadır. Aletli olarak yapılan tedaviler ortalama olarak 15 ile 20 seans sürerken aletsiz olarak uygulanan tedavi maksimum 10 seansta çözüme kavuşturulmaktadır. Bunlarla beraber uygulanan bazı tedaviler daha bulunmaktadır. Bunlardan da kısaca bahsedecek olursak;

Kayroprakti Tedavisi

Bu tedavi içerisinde genel olarak hastaların hareket ve duruşlarından dolayı omurgalarında meydana gelen bozuklukları el ile tedavi etmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede sinir sistemi üzerine uygulanan baskının azalmasına, hastalığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesine katkı sağlamakta. Bu tedavi yöntemi her yaş grubundaki hastalar için uygulanmakta olup herhangi bir ilaç ya da cerrahi müdahaleye gerek duymaz.

AntalgicTrak Tedavisi

Kişiye özel olarak uygulanan tedaviler içerisinde yer alan AntalgicTrak Tedavisi özel bir cihaz ile omurga üzerine diskler üzerine çalışmalar yaparak üzerlerindeki baskıyı azaltır. Tedavi süreci omurlarda bulunan baskı ve kişilerin yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir.

Manuel Terapi Desteği

Bu tedavi tamamen hasların sorunlu bölgelerine yapılacak el masajı ile sağlanmaktadır. Bir nevi fizyoterapi tedavisi olarak da adlandırılan manuel terapi de kaslar içerisinde bulunan kulunç adındaki düğümlerin çözülmesi hedeflenmektedir.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder