Boyun düzleşmesi nedir?

Boyun düzleşmesi nedir?

Ülkemizdeki genç nüfusun mücadele etmek durumunda kaldığı sağlık sorunları arasında yer alan Boyun Düzleşmesi, kişilerin omurga üzerine aşırı yüklenmesi ile meydana gelmekte. Hastalığı tetikleyen unsurlar arasında ilk sıranın yorgunluk, stres, aşırı düşünme gibi durumların yer aldığını söyleyebiliriz. İnsanların sahip olduğu omurga düzeninin doğumundan yaşlanmasına kadar geçen sürede belirli duruş ve şekiller aldığını söyleyebiliriz.  Zaman içerisinde meydana gelen bazı sorunlar, sahip olunan omurga şekli ve yapısının bozulmasına neden olabilmekte. Özellikle bel ve boyun bölgesinde görülen bu değişimin temel nedeni ise anatomik yapıdaki disklerin kayması ile meydana geldiği görülmektedir. Özellikle boyun bölgesinde meydana gelen disk kaymaları sıklıkla adlandırdığımız boyun düzleşmesi sorununa neden olmaktadır.

Bir kişinin Boyun Düzleşmesi yaşayıp yaşamadığının en büyük belirtileri ise yaşanılan kronik ağrılar ile ölçülmektedir. Boynunu çevirmede yaşanılan güç durum ve sürekli sancı durumları kişilerde bu rahatsızlığın başladığını göstermekte. Özellikle boyun bölgesine bir darbe alınması durumunda uzmanlar genellikle düzleşme sorununun başladığını söylemektedir. Doktorlar, kesin bir teşhis koyabilmek adına hastalardan bir MR çektirmeleri gerektiğini, MR sonuçlarında boyunun kavisliden ziyade düz bir görünüme büründüğünün gözlemlenmesi kesin teşhisin konulmasına olanak sağlamakta. 

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesine neden olacak etmenlerin başında stres, aşırı düşünme ve yorgunluk gibi etmenlerin yer aldığını söylesek de uzun bir süre boyun eğik oturmak, sert ve yüksek yastıklar kullanmak, sürekli olarak aşırı yük kaldırmak, yatak dışında farklı zeminlerde uyumaya çalışmak bu sağlık sorununa neden olmakta. Bu sorun ile karşı karşıya kalan kişiler genel olarak hastalığın tedavi edilebilmesi adına büyük çabalar sarf etmektedir. Bu sağlık sorunun tedavisi sırasında uygulanacak işlemlerden bahsedecek olursak;

Öncelikle doktor kontrolünden geçmesi gereken kişiler, teşhis durumunun kesinleşmesi ile beraber doktor tarafından verilen egzersiz programına başlaması ve kesinlikle uyması gerekmektedir. Sadece egzersiz ile tedavi edilebilen bu sağlık sorunu maksimum 4 hafta sonucunda istenilen sonuçların alınmasına katkı sağlamakta. Belirtilen süreç içerisinde egzersiz programı ile hastalığı atlatan kişiler kesinlikle programlarına ara vermemeli, bırakmamalıdır. Boyun Düzleşmesi sorunu tekrar edebilen sağlık sorunları arasında yer almakta.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder