Boyun düzleşmesi neden olur?

Boyun düzleşmesi neden olur?

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Genç nüfus üzerinde büyük etkiler meydana getiren Boyun Düzleşmesi, son dönemlerin en merak edilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Birçok kişi önceden tedbirler alarak Boyun Düzleşmesinin neden olabileceğini araştırarak kusurlu hareketlerden kaçınmak istemektedir. Bu sağlık sorununu tetikleyen unsurlar arasında ilk sıranın yorgunluk, devamında ise stres, aşırı düşünme, belirli bir konuya sürekli odaklanma gibi etmenlerin neden olduğu ifade ediliyor. Boyun normalde C harfine benzeyen bir şekle sahipken, stres gibi yukarıda saydığımız etmenler omurganın boyun aşırı yüklenmesine neden olmakta. Bu durum sonucunda boyun düz bir görünüm kazanarak standart halinden oldukça uzaklaşmaktadır. Her insanın belirli bir şekilli ve duruşu vardır. Normalde bir ömür boyu bu kalıp üzerinden hayatını sürdüren kişiler, belirli rahatsızlıklar geçirmelerinden dolayı vücut şekillerinde değişimler görebilirler.

Boyun bölgesi ile beraber bel bölgesinde içe doğru görünen kavis insanların anatomik duruşunun en temel hali olarak gösterilmektedir. Bu duruşun sağlanabilmesinde görev alan en temel parça ise yumuşak ve içi sıvı dolan diskler olduğunu söyleyebiliriz. Bu diskler, omurlar içerisinde yer alarak doğal şeklin korunmasına, omurlar ve boyuna binen yükün vücuda eşit olarak dağılmasını sağlarlar. Zaman içerisinde belirli nedenlerden dolayı disklerin omur içerisinde bulunduğu yerlerden kaymaya başlamaları ya da yapısında bozulmaların meydana gelmesi boyun düzleşmesine neden olmakta En temel neden olarak bu durumu gösterebiliriz.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Boyun Düzleşmesi şüphesinde bulunan kişilere bazı önerilerde bulunacağız. Bu sağlık sorunu kendisini en net olarak ağrı ile göstermektedir. Kişiler, boynunu sağa ve sola, yukarı ve aşağı çevirmede güçlük çekiyorsa yavaş yavaş bu sorun ile tanıştığı gözlemlenmektedir. Hastalığın en kesin keşif yöntemi ise çekilen MR ile anlaşılmaktadır. Bu sağlık sorununu tetikleyen unsurlar arasında başı öne eğerek uzun süre oturmak, sert ve yüksek yastıklarda uyuma, kanepe, koltuk gibi alanlarda başın uygun olmayacak şekilde uyulması ya da uzanılması gibi birçok etmen rahatsızlığı tetiklemektedir. Boyuna zarar verecek her darbe ve kaza etmeni hastalığı tetikleyen unsurlar arasında yer aldığını tekrardan hatırlatmak istiyoruz.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder