Boyun ağrısının sebepleri

Boyun ağrısının sebepleri

Boyun Ağrısı Sebepleri

Boyun bölgesinin ayakta kalmasına olanak sağlayan 7 omurun olduğunu ve bu omurlar içerisinde de hareketleri sağlayan diskler bulunmakta. Diskler, kendilerine biçilen alan içerisinde bulunmaları durumunda sağlıklı bir ilerleyiş oluşturmakta. Zaman içerisinde alınan boyun darbeleri, masa başı işler, bilgisayar başında uzun süre vakit geçirme disklerin yerlerinin değişmesine, içerisinde bulunan sıvının omuriliğe kadar inmesine neden olmakta. Ani hareket yapmak, boyu kaslarına bilinçsiz ve aşırı yüklenme, programsız rastgele spor yapmak, hareketsiz bir ömür yaşamak boyun ağrısına neden olan en büyük etmenler arasında yer almakta. Boyun ağrıları tek başına meydana geldiği gibi zaman içerisinde kollarda ve parmak uçlarında da ağrılar meydana getirmektedir. 

Sinirlerde olan baskıyı da artıran boyun ağrıları, kişilerde zamana bağlı olarak his kaybı gibi durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle masa başında ve bilgisayar başında çalışan kişilerde meydana gelen boyun ağrıları sonucunda kalem dahi tutamadıkları, ellerinde büyük sancıların oluştuğu ifade ediliyor. Sinir baskıları zaman içerisinde göğse kadar inerek göğüs ağırlarının da meydana gelmesine neden olmakta. Birçok hasta, bu sağlık sorunu hakkında hiç bilgiye sahip olmadığı için kalp hastası ya da kalp krizi şüpheleri duyarak uzmanların kapısına koşmaktadırlar. Boyun bölgesinde meydana gelen ağrılar üzerine araştırmalar yapan uzmanlar, meydana gelen ağrıların %20’lik bir bölümünün boyun fıtığı nedeni ile meydana geldiğini söylemekte.

Yukarıdaki saydığımız etmenlerden ziyade bazı önemli hastalıkların da belirtileri boyun ağrısına neden olabilmektedir. Örnek olarak akciğerde oluşmaya başlayan tümörler, başlattığı zararlı etkileri ilk olarak boyunda göstermeye başlamaktadır. Boyun ağrısı şikayeti ile doktora başvuran kişilere direk teşhis koymadan önce birçok test ve MRI çekimleri bulunmaktadır. Eğer kanser gibi etkiler yok ise fıtık ve düzleşme gibi sorunlar üzerine araştırmalarda bulunmaktadır. Boyun, yapı olarak hassas olmasından dolayı insanların yaşam kalitesini büyük oranda düşürmekte. İş hayatını neredeyse durduran bu sorun, yürüyüş yapılımının dahi önüne geçmekte. Hastalar, en ufak bir ağrı hissetmeleri durumunda hastanelere başvurarak çözüm arayışlarına girmektedirler. Dikkat etmemeniz durumunda etkilerini felce kadar götürebilmektedir.

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder