Boyun ağrısı sebepleri nelerdir?

Boyun ağrısı sebepleri nelerdir?

Boyun Ağrıları Sebepleri Nelerdir?

Son yıllarda doktorlara başvuran insanların büyük bir bölümü şikayetlerin büyük bir bölümünü boyun ağrılarından kaynaklandığını, bu sorunun her yıl giderek arttığını söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde boyun ağrısının sebeplerinden bahsederek nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Doktorlar, yaptıkları muayeneler sonucunda ağrıya neden olan etmenlerin temel sebeplerini göremezler. Öncelikle ağrıya neden olan etmenlerin temel nedenlerinden birisi olan kanser, enfeksiyon, fıtık gibi etmenlerin olup olmadığına bakmaktadırlar. Bu yazımız içerisinde boyunda ağrı oluşturan temel etmenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Spondylosis Etmeni

Boyun ağrılarına neden olan etmenlerin temeli aslında omur bölgesine yer alan sinirlerin yıpranması olarak gösterilmekte. Yıpranmaların temel nedeni boyun bölgesinde meydana gelen darp, travma ya da yaralanma işlemleri olarak gösterilmekte. Başlangıçta etkisini ufak ufak gösteren ağrılar, travmaların sıklaşması ile beraber bir sağlık sorununa dönüşmektedir. Yaşın ilerlemesi ile beraber bu durum yaşlılık belirtisi olarak da gösterilmekte.

Dejeneratif Disk Hastalığı

Diskleri omurların sabit bir durum kazanmalarına olanak sağlarken vücut üzerine binen ağırlığında dengeli olarak dağılmasını sağlamakta. Zamanla kişilerde meydana gelen yaşlanmalar sonucunda disklerde oluşan bak dokusunda zayıflıklar görülmektedir. Stres, kötü yaşam koşulları disk yapısının erken süreç içerisinde kötülemesine neden olmakta. Disklerde meydana gelen bozulmalar zaman içerisinde boyun düzleşmesi, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olmakta.

Kas İncinmesi

Boyun ağrısına neden olan sorunlar çoğu zaman kas incinmesi ya da kaslarda sertleşme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Eğer boyun bölgesine bir travma ya da darp durumu olmadığı gözlemlenmişse temel neden kaslarda meydana gelen incinme durumu olduğunu söyleyebiliriz.

Mekanik Boyun Ağrısı

Boyun, esnek bir yapıya sahip olmasından dolayı zaman içerisinde bölgelerde yıpranmalar oluşmaya başlamaktadırlar. Mekanik olarak adlandırılan ağrılar, genel olarak boyun disklerinde meydana gelen dejenere işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Boyunda meydana gelen ağrılar zamanla boynun üst tarafı ve omuzlara doğru yayılmaktadır. Genellikle etkilerini kollarda güçsüzlük ve uyuşma olarak göstermektedir.


Dejenerasyon

Vücudun en temel parçası olarak kabul edilen omurga, yaşlanma durumunun meydana gelmesi ile beraber kemik ve dokuda büyük değişikliklerin meydana gelmesine neden olmakta. Eklemlerde başlayarak boyuna kadar sıçrayan ağrılar, kemiklerde çıkıntı ve sinir sisteminde bozulmalara neden olmaktadır.

Etiket: boyun ağrısı, boyun ağrıları, boyun ağrısı nedenleri, dejeneratif disk hastalığı, spondylosis 

Yorum Yaparak Destek Olabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder